„Fizjoterapeuta ma umysł naukowca, serce humanisty i dłonie artysty”
KONCEPCJA TERAPII OBRZĘKOWEJ PDF Drukuj Email

 

Nie można mówić o współczesnej rehabilitacji bez wspominania o terapii obrzękowej. Jej miejsce wśród metod zabiegowych jest niepodważalne. Potwierdza to kilkanaście tysięcy terapeutów, którzy corocznie zdobywają uprawnienia do stosowania tej metody w Europie Zachodniej i z powodzeniem wykorzystują ją w swoich gabinetach.

Każdy, kto pracuje z pacjentami ortopedycznymi, chirurgicznymi, neurologicznymi czy sportowcami, powinien dobrze poznać tę metodę. Natomiast praca z pacjentami onkologicznymi bez znajomości funkcjonowania układu limfatycznego jest wręcz niemożliwa. Często jest to bowiem jedyna, skuteczna metoda terapeutyczna w przypadku wystąpienia obrzęków, albowiem współczesna farmakologia nie przynosi tu spodziewanych efektów.

Zastosowanie terapii obrzękowej w fizjoterapii jest bardzo szerokie.  Metoda ta znana pod nazwą Koncepcja Terapii Obrzękowej (KTO) składa się z kilku różnych sposobów oddziaływania terapeutycznego i dopiero odpowiednie zastosowanie tych składowych przynosi oczekiwane rezultaty. Ważna jest zarówno odpowiednia kolejność i intensywność działań terapeuty podczas pojedynczego zabiegu, jak również długofalowe planowanie usprawniania, odpowiednio do postępu i przebiegu choroby.


Dopiero takie podejście terapeuty sprawia, iż KTO staje się metodą bardzo efektywną i efektowną. W skład Koncepcji Terapii Obrzękowej wchodzi:


 • manualny drenaż limfatyczny - MDL (masaż limfatyczny)
 • terapia kompresji (uciskowa)
 • terapia ruchowa przy zachowanej kompresji
 • terapia obrzęku (stosowana przy obrzęku limfatycznym)
 • pozycje ułożeniowe
 • terapia oddechowa


Terapię tę stosuje się m.in. przy:


 • obrzękach limfatycznych (obrzęki pierwotne tzw. wrodzone oraz wtórne powstałe np. po usunięciu węzłów chłonnych lub jako skutek radioterapii)
 • obrzękach pourazowych (po zabiegach operacyjnych, towarzyszące złamaniom, skręceniom, uderzeniom, oparzeniom, kontuzjom sportowym),
 • niewydolności żylnej (w tym np. w owrzodzeniach podudzi)
 • obrzękach powstałych z powodu braku aktywności ruchowej (np. po udarze mózgu, po urazach mózgowo-rdzeniowych)
 • obrzękach lipidowych (cellulitis)
 • obrzękach idiopatycznych
 • obrzękach zapalnych (w przebiegu choroby reumatycznej czy zapalenia na skutek radioterapii)
 • obrzękach towarzyszących zaburzeniom krążenia tętnic (obrzęki przy miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń, po operacjach w stanie niedokrwienia)


Terapia ta jest już od wielu lat w całości uznana i refundowana przez kasy chorych w Europie Zachodniej.


KTO z dużym powodzeniem można stosować nie tylko w medycynie, ale również przy zabiegach kosmetycznych i pielęgnacji ciała. Również jej stosowanie podczas odnowy biologicznej jest jak najbardziej zasadne. Nasze nauczanie oparte jest na wieloletniej pracy z pacjentami, którzy borykają się z różnego rodzaju obrzękami oraz wielu latach doświadczeń w nauczaniu tej metody na rynkach zachodniej Europy. Dużym atutem jest też możliwość bieżącej współpracy i czerpania z doświadczeń najstarszej na świecie Specjalistycznej Kliniki Leczenia Obrzęków – Feldbergklinik dr Asdonk ze Schwarzwaldu w Niemczech oraz lekarzy tam zatrudnionych.

Więcej informacji uzyskają Państwo odwiedzając polską wersje strony Specjalistycznej Kliniki Leczenia Obrzęków (Feldbergklinik dr Asdonk) z Niemiec, z którą współpracujemy www.feldbergklinik.de/pl

 

© 2016 :: SZKOLENIA :: ACKERMANN :: KONCEPCJA TERAPII OBRZĘKOWEJ :: Oleśnica, ul. Okrężna 21/2